ul. Wałowa 4 lok. 5, 26-610 Radom

Podział majątku po rozwodzie

podzial-majatku

Przychodzi taki czas, że po batalii sądowej w sprawie o rozwód, trzeba uporządkować sprawy majątkowe. Wspólny dom, samochód, pieniądze, meble czy też firma wraz z uprawomocnieniem wyroku w sprawie o rozwód nie są już objęte wspólnością majątkową i należy się nimi w jakiś sposób podzielić. Jeżeli małżonkowie są zgodni co do zasad podzielenia się małżeńskim majątkiem, to podziału majątku można dokonać u notariusza. Jeśli zaś byli małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia i podział majątku staje się problematyczny, to koniecznym okaże się przeprowadzenie postępowania sądowego.

Sąd w wyroku orzekającym rozwód co do zasady nie zajmuje się dzieleniem majątku, ponieważ to postępowanie byłoby wtedy zbyt skomplikowane i znacznie wydłużyłby się czas sprawy o rozwód. Co prawda przepisy prawa przewidują możliwość podziału majątku w toku sprawy rozwodowej, jeżeli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu, jednakże praktyka pokazuje, że podział majątku po rozwodzie zazwyczaj przeprowadza się osobno. Wtedy też zaczynają się Państwo martwić – jak mam to zrobić? Jak długo będzie trwał podział majątku w mieście Radom? Czy adwokat w sprawie o podział majątku jest mi potrzebny?

Istnieje kilka możliwości podzielenia majątku:

– pierwszy z nich polega na przyporządkowaniu każdemu z byłych małżonków konkretnych przedmiotów, których każde z nich staje się jedynym właścicielem – na przykład: była żona staje się jedyną właścicielką domu czy też mieszkania, a były mąż otrzymuje samochody i pieniądze,

– inny wariant podziału może polegać na przyznaniu jednemu z byłych małżonków na wyłączną własność określonego składnika majątku, pod warunkiem, że spłaci drugiego małżonka – na przykład były mąż otrzyma na wyłączną własność dom, ale musi spłacić byłą żonę,

– można także sprzedać cały majątek i podzielić się pieniędzmi uzyskanymi ze sprzedaży. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w razie sprzedaży majątku zarządzonej przez Sąd uzyskamy znacznie niższą cenę aniżeli przy sprzedaży na wolnym rynku. Dlatego też jest to najrzadziej wybierane rozwiązanie. Może się ono jednak okazać konieczne w sytuacji, gdy żadne z małżonków nie będzie w stanie spłacić drugiego.

W praktyce najczęściej dzieli się majątek małżeński za pomocą wariantu pierwszego i drugiego. Postępowanie sądowe o podział majątku po rozwodzie jest skomplikowane i trwa dość długo, szczególnie, gdy byli małżonkowie latami gromadzili wspólny majątek i posiadali wiele jego składników. Podział majątku jest też bardziej skomplikowany, gdy byli małżonkowie zaciągali kredyty, co w obecnych czasach jest niezwykle częste. Większość z nas kupuje bowiem mieszkanie czy też buduje dom z kredytu bankowego.

Prowadzenie sprawy o podział majątku przez adwokata zdecydowanie usprawnia to postępowanie. Pomoc adwokata powoduje, że postępowanie to jest znacznie łatwiejsze i dla Państwa i dla Sądu, a co za tym idzie, sprawa skończy się zdecydowanie szybciej, niż gdyby występowali Państwo w Sądzie bez pełnomocnika.  Adwokat skupiony jest bowiem wyłącznie na sprawie, znajduje się poza konfliktem rodzinnym i nie będąc zaangażowanym emocjonalnie, pomoże Państwu właściwie ustalić zasady podziału.

Kancelaria Rozwodowa Adwokat Monika Skrok w mieście Radom pomoże Państwu przejść przez postępowanie o podział majątku po rozwodzie gwarantując najwyższy stopień profesjonalizmu. Zapraszamy do kontaktu z Naszą Kancelarią.